Lakier czy olej

Poradnik > Meble z litego drewna

JAKIE WYBRAĆ WYKOŃCZENIE: OLEJ CZY LAKIER?

1 komentarzy
Meble z litego drewna cieszą się olbrzymią popularnością. Ich trwałość i naturalne piękno sprawiają, że niemal każdy chciałby mieć je w swoim domu – wykonane z prawdziwego drewna, o niepowtarzalnych rysunkach słojów na powierzchni to coś więcej niż przedmioty – to meble z duszą, nadające klimat każdemu miejscu, gdzie się znajdą. Pasują niemal wszędzie – do salonu, sypialni, kuchni czy łazienki, a nawet do ogrodu. Aby jednak zapewnić im długotrwałą ochronę i całymi latami móc cieszyć się ich pięknem, należy zadbać o odpowiednią konwersację powierzchni. Co wybrać – olej czy lakier?

Zalety i wady lakieru

Lakier znakomicie zabezpiecza drewnianą powierzchnię przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury oraz skutecznie zapobiega uszkodzeniom spowodowanym wysoką wilgotnością. Impregnacja za pomocą lakieru podwyższa odporność drewna na odbarwienia, a oprócz tego nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i zapewnia łatwość czyszczenia.Niestety, na powierzchniach zaimpregnowanych lakierem bardzo wyraźnie widać wszelkie rysy i uszkodzenia – a co gorsza, ich naprawienie wymaga podjęcia wielu czasochłonnych i trudnych działań bez gwarancji skuteczności. Meble wykończone lakierem zyskują co prawda ładny kolor i wygląd, jednak w dotyku daleko im do naturalnej struktury drewna.

Zalety i wady oleju

Olejowanie to gwarancja wydobycia z drewna wszystkiego, co najlepsze – podkreśla usłojenie i naturalne rysy surowca, nadaje mu głębszy i piękny koloryt, a oprócz tego zachowuje jego strukturę, dzięki czemu przy kontakcie fizycznym czujemy prawdziwy dotyk drewna. Olej nie tylko zabezpiecza zewnętrzną powłokę mebla, ale wnika głęboko w wewnętrzne warstwy i je impregnuje, co szczególnie dobrze chroni drewno przed wilgocią. Na powierzchniach wykończonych olejem nie widać drobnych zarysowań, a ewentualne uszkodzenia łatwiej naprawić niż przy impregnacji lakierem.

Konserwacja olejem ma jednak kilka istotnych wad – po pierwsze meble są narażone na o wiele większe odbarwienia, mogące powstać podczas zwykłego codziennego użytkowania. Takie odbarwienia pojawiają się choćby przez postawienie na blacie gorących naczyń czy kieliszków z alkoholem albo wskutek rozlania napojów, tłuszczu, wosku, acetonu czy kleju. Z tego powodu na olejowanych powierzchniach zaleca się użycie podkładek, by uniknąć powstawania białych plam, które później nie jest łatwo usunąć, zwłaszcza, jeśli nie zareaguje się od razu, tylko zauważy się je po jakimś czasie. Drugi minus olejowania to fakt, że takie meble wymagają częstszej dodatkowej pielęgnacji niż w przypadku lakieru. Tylko systematyczne powtarzanie czynności konserwacyjnych zapewnia trwałą ochronę drewna – brak regularności przyczynia się do powstawania nieestetycznych odbarwień i zabrudzeń w strukturze mebla. Warto mieć to na uwadze, jeśli decydujemy się na taką metodę pielęgnacji.

Do jakiego wnętrza?

Jak wynika z powyższego zestawienia, zarówno wykończenie za pomocą lakieru, jak i oleju, nie stroni od wad i zalet. Przy doborze odpowiedniego środka powinno się wziąć pod uwagę, do jakiego wnętrza przeznaczone są nasze meble. Olejowanie zapewnia drewnu żywsze i bardziej malownicze kolory, podczas gdy lakier nadaje mu delikatniejszy połysk. Warto również zastanowić się, na jakie uszkodzenia meble będą narażone w danym pomieszczeniu i na tej podstawie podjąć odpowienią decyzję.

Komentarze (1)

[13:54 27/11/2018]

Great!

Dodaj komentarz

PShowBlog Komentarze wpisów