Konserwacja mebli wykonanych z drewna

Poradnik > Konserwacja mebli wykonanych z drewna

0 komentarzy

Zabezpieczenie powierzchni drewnianej

Pierwszy krok, jaki należy podjąć w celu konserwacji mebli, to zabezpieczenie ich drewnianej powierzchni. Każda taka powierzchnia narażona jest na zabrudzenia, negatywne działanie wysokiej temperatury oraz wilgotności. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń, zaleca się użycie specjalistycznych olejów – w przeciwieństwie do lakierów nie tylko zabezpieczają zewnętrzną warstwę mebla, ale wnikają w głąb drewna. Rekomendowane przez nas ekologiczne oleje są zupełnie nieszkodliwe dla środowiska i człowieka, a oprócz tego zachwycają przyjemnym zapachem, nadają powierzchni piękny połysk, podkreślają naturalną strukturę drewna i wydobywają z niego głębię kolorów. Zabezpieczanie olejami pozwala na łatwość konserwacji i odnawiania oraz daje gwarancję, że nawet po wielu latach meblom uda się przywrócić pierwotny wygląd.

Olejowanie nie jest możliwe jedynie w przypadku powierzchni lakierowanych lub bejcowanych.

Czyszczenie

Czyszczenie mebli Metaform nie wymaga zakupu drogich środków czyszczących – użycie silnych, agresywnych specyfików może jedynie nieodwracalnie uszkodzić naturalną drewnianą powierzchnię, dlatego stanowczo odradzamy ich stosowanie. Czyszczenia należy dokonywać za pomocą miękkiej i suchej ściereczki – w przypadku poważnych zabrudzeń można użyć ściereczki mokrej.

Konserwacja

Systematyczność w konserwacji to klucz do sukcesu. Już podczas samego procesu produkcji meble Metaform pokrywane są aż trzema warstwami oleju, który wchłaniany przez drewno zapewnia mu ochronę przed naturalnymi czynnikami, takimi jak działanie temperatury czy wilgotności. Aby uzyskać trwały efekt i skutecznie zabezpieczyć powierzchnię przed uszkodzeniami, czynność olejowania w pierwszym roku użytkowania mebla należy powtórzyć 4-8 razy. Tym samym na długie lata zapewniamy drewnu wysoką odporność na zabrudzenia i zmiany temperatury i możemy cieszyć się pięknym, naturalnym wyglądem naszych mebli.

Olejowanie

Olbrzymią zaletą zabezpieczania olejem jest możliwość łatwego wykonania impregnacji samodzielnie w domowym zaciszu, przy jednoczesnym braku narażenia zdrowia na szkodliwe działanie oparów.

Do efektywnego olejowania niezbędny jest zestaw do konserwacji mebli Metaform sprzedawany osobno. W jego skład wchodzi: dopasowany kolorystycznie olej,  2x miękka bawełniana ściereczka oraz gąbka ścierna nr. 180. (zdjęcie powyżej)

Pierwszy krok to przygotowanie powierzchni do olejowania. W tym celu należy za pomocą gąbki ściernej przetrzeć blat wzdłuż włókien do uzyskania gładkiej i śliskiej powierzchni. Następnie trzeba oczyścić mebel ściereczką z kurzu i zabrudzeń powstałych podczas szlifowania wełną – w żadnym razie nie wolno użyć szczoteczek, ponieważ mogą trwale zarysować powierzchnię.

Po wykonaniu tych czynności można przejść do samej konserwacji. Przed otwarciem opakowania z olejem należy nim wstrząsnąć, by doprowadzić do wymieszania składników, następnie przelać olej do czystego pojemnika, po czym obficie umoczyć w nim drugą ściereczkę. Olej należy rozetrzeć na całej powierzchni blatu, wykonując okrężne ruchy. Rozprowadzony w nieregularny sposób olej pozostawiamy na 5 minut. Po ich upływie tą samą ściereczką rozprowadzamy smugi oleju najpierw ruchami okrężnymi, potem wzdłuż włókien. Odczekujemy 10 minut i za pomocą nowej ściereczki przecieramy powierzchnię, usuwając pozostałe smugi i plamy po oleju.Aby drewno skutecznie wchłonęło olej, nie użytkujemy mebla przez kolejne 12 godzin. Po ich upływie przez wiele lat możemy cieszyć się właściwie zaimpregnowanym produktem Metaform bez obawy o uszkodzenia.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

PShowBlog Komentarze wpisów